בס”ד


radio telescope


 

ההוכחה
של
 SETI
לקיומו של אלוקים

מאמר
מאת שלמה משה שיינמן

 

המדע למעשה תומך בקיום ה’. כראיה, אני מצטט מדברי הרב משה אבריק:

פרויקט מדעי מרכזי – פרויקט SETI – צומצם לאחרונה, בשל חוסר ההצלחה שלו. SETI ראשי תיבות באנגלית: לחיפוש אחר חיים אינטליגנטי מחוץ לכדור הארץ. המדענים סרקו את השמים, בעזרת טלסקופים מסוג רדיו, בתקווה לזהות דפוסים של גלי רדיו, שיציינו מקור אינטליגנטי. דמיינו שמדענים מפרויקט SETI זיהו קוד מורס ששודר על ידי גלי רדיו שניתן להוכיח שהם באים אלינו מגלקסיה במרחק מיליון שנות אור, וכך המסר:

“אנחנו חיים בכוכב הלכת במרחק מיליון שנות אור מכדור הארץ. אנחנו מתבוננים בציוויליזציה שלכם במשך מאות שנים, מאז מה שאתם מכנים ‘האימפריה הרומית’. ניתחנו את הנוסחה הכימית / מולקולרית של הדנ”א וכמחווה של תום לב, נעביר לכם את הנוסחה הכימית של תרופה לסרטן”. האם זו לא תהיה הוכחה חותכת לציוויליזציה זרה וחכמה?

תארו לעצמכם כי חילופי מילים הבאים מתרחש אז בין שני מדענים מה SETI:

“חכה רגע, עצור את המסיבה! איך אתה יודע שהמקור הוא צורת חיים זרה ואינטליגנטית? אולי יש איזה תהליך טבעי בלתי מודרך, שהוא המקור של השידורים האלה?”

– (בתמיה) “איזה תהליך טבעי בלתי מודרך אתה מכיר שיכול לייצר קוד מורס הודעות מובנות?!”

“אהה! הטיעון בא מבורות! רק בגלל שאתה לא יודע! האם זה אומר שיש כוח אינטליגנטי ייצרתי מאחורי הודעות אלה? אחרי הכל, פגשת את החייזרים האלה? האם אתה יודע מי, איפה, או מה הם?

האם המסקנה היא שהשידורים הללו מקורם במקור אינטליגנטי טעון מבורות? או האם זה פשוט ברור כמו 2 + 2 =  4? האמת הפשוטה היא, שאנחנו לא בורים איך מידע מסוים – כמו הודעות קוד מורס – קם למציאות. המקור היחיד הידוע של מידע זה הוא פעילות יצירתית, מדעית ואינטליגנטית. זה אושר על ידי כל ניסיון אנושי. הסיבה שאנו מסיקים כי הודעות האלו הגיעו מחייזרים אינטליגנטים, זה לא רק בגלל שאנחנו לא יודעים על כל תהליך נטורליסטי שיכול לייצר מידע כאמור אלא בגלל שאנחנו יודעים בדיוק איך מידע מאד פרטני נוצר. הידיעה הזאת ברורה במוחנו עד כדי כך, שאיננו מוכנים אפילו לשקול שום אפשרות אחרת. זוהי  אקסיומה שיש לנו את היכולת לזהות סיבתיות אינטליגנטית. אם לא, מה הטעם לבזבז מיליוני דולרים על הפרויקט מלכתחילה? באופן דומה, כאשר אנו מגיעים למסקנה כי המורכבות הפונקציונלית והמידע המפורט (הכלול בדנ”א) של האורגניזמים החיים הפשוטים ביותר הוא תוצאה של סיבתיות אינטליגנטית, זה לא מתוך בורות, אלא מתוך ידיעה ברורה כי אין מקור ידוע אחר לתופעות כאלה. שוב, ידע זה ברור כל כך, כי – ללא ראיות משכנעות להיפך – הוא מונע מכל אפשרות אחרת. כישלונו של המדע בניסיונותיו לגלות הסבר נטורליסטי, המתקבל על הדעת למקור החיים, הוא בדיוק התוצאה שהיינו מצפים ממחקר כזה! ”

הרב אבריק מדגיש, כי נקודה זו, אינה תלויה בחוסר אמונה או אמונה באבולוציה דרוויניסטית. זאת, בשל העובדה כי “האבולוציה הדרוויניסטית לא יכולה להתקיים עד שכבר קיים אורגניזם חי, המבוסס על דנ”א, המשכפל את עצמו. האבולוציה הדרוויניסטית והבחירה הטבעית פועלות רק מנקודה זו ואילך. התיאוריה האבולוציונית אפילו אינה מתיימרת להסביר כיצד יצרו האורגניזמים החיים הראשונים המבוססים על דנ”א “.

אם לא הבהרתי את עצמי מספיק, אצטט את המיליארדר הלא דתי, ביל גייטס, שהוא גם מתכנת מחשבים מפורסם, ומייסד ומנכ”ל מיקרוסופט לשעבר (מתוך ספרו “The Road Ahead“), “הדנ”א הוא כמו תוכנת מחשב אבל הרבה יותר מתקדם מכל תוכנה שנוצרה אי פעם”.

באשר לסיכוייו של סיכוי אקראי לייצר תא מינימאלי, מדען לא יהודי, סטיבן מאייר בספרו, “”Signature in the Cell, עמוד 216 כותב:

“מאחר וחלקיקים בסיסיים יכולים לקיים אינטראקציה זה עם זה רק פעמים רבות כל כך בשנייה (לכל היותר 1043 ), וכיון שיש מספר מוגבל (1080) של חלקיקים בסיסיים  וכיון שיש כמות מוגבלת של זמן מאז המפץ הגדול (1017 ), יש מספר מצומצם של הזדמנויות לכל ארוע שנתון להתרחש בהיסטוריה של היקום “…

פשוט על ידי הכפלת 3 הגורמים הרלוונטיים

1017 X 1043 X 1080 אנו מגיעים ל 10140 כמספר המקסימום הכולל של אירועים שיכול היה לקרות ביקום הנצפה כולו.

בעמוד 219 אנו למדים כי ההסתברות לייצר תא המֻרְכָּב  בצורה מִינִימָלִית באופן מקרי בלבד, זהו סיכוי אחד ב1040,861  כלומר, המספר הכולל המרבי של אירועים ביקום לא יכול בשום אופן להסביר את תוצאת “המזל” המדהימה שלנו, של הפקת התא המורכב הראשון.

למעשה הסיכויים של מזל אקראי לייצר תא המורכב בצורה מינמלית, הוא הרבה יותר גרוע מאחד ב 1040,861  , בהתחשב בנושאים שהועלו   על ידי Ide Trotter, Ph.D. בהערה קצרה לאחד ממאמריו של הרב משה אבריק – ב:

http://www.algemeiner.com/2011/08/17/scientists-prove-again-that-life-is-the-result-of-intelligent-design/

 

תא המֻרְכָּב  בצורה מִינִימָלִי הזה, זקוק לפתרון לבעיות הבאות:

  1. יצירת המולקולות של החיים
  2. כִּירָלִיּוּת- החומצות האמיניות הן שמאליות, ומולקולות הסוכר הקיימות בסליל הדנ”א של היצורים החיים קיימות בצורה הימנית בלבד.
  3. ריכוז – הזיהום מרעיל את התגובות.
  4. חיבור – פּוֹלִימֶרִיזַצְיָהלגודל הנדרש ביולוגית.
  5. קוד – חלבונים, דנ”א, כל מולקולות פעילות ביולוגית מקודדים.
  6. קטליזה – אנזימים ספציפיים הנדרשים במערכות חיות.
  7. מחזוריות – זה לוקח את החלבון כדי ליצור את החלבון.
  8. תיאום מורכב – תאים משולבים מאוד במכונות – רשתות של מערכות משוב מקוננות.

לקבלת מצגת מפורטת ומפורטת יותר של חלק מהנקודות שהעליתי עד כה, אני מציע לקוראים שלי, לבקר באתרי האינטרנט הבאים:

(יש טעות קלה בנקודה קטנה, בנוגע לפריצת הקמבריון המוזכרת בסרט, ראה:

http://www.discovery.org/scripts/viewDB/filesDB-download.php?command=download&id=639

לקבלת מידע מדויק יותר בנקודה זו)

אם ההתערבות של אלוקים בטבע כל כך ברורה, מדוע רבים נכשלים לראות את זה?

 

כאשר אין השלכות מוסריות להחלטה בדרך זו או אחרת, האדם הממוצע יהיה מוכן להודות בקלות, כי חתיכת תוכנת מחשב מתוחכם מאוד, היה בסופו של דבר תוצר של מישהו שיצר את הרכיבים ועיצב אותו. זה לא קרה על ידי כוחות רנדומליים אקראיים. עם זאת, כאשר מדובר באמונה באלוקים, כיון שיש בזה השפעה על ההתנהגות המוסרית של האדם האִינְדִּיבִידוּאָלי, רבים מאותם אנשים יאמצו לעצמם הסברים מדעיים מאוד לא סבירים לתופעות מסומים שאנו מוצאים בעולם הזה, במקום להודות על קיומו של הקב”ה.

לדוגמה, כאשר אנו מתמודדים עם הנתונים, המראים כי לעולם הזה היה התחלה ברורה, והוא מכוון היטב, כדי לאפשר את הפיתוח של אלמנטים חיוניים שאנחנו צריכים להישרדות, הם יציעו תיאוריות פְּרָאִיות של יקומים מרובים, שמעולם לא נצפו, וטוענים שהיקום שלנו הוא היקום בר מזל המאפשר פיתוח של אלמנטים חיוניים.

כאשר מתמודדים עם העובדה כי למרות החומר הידוע ביקום, וכמויות עצומות של זמן מעת המפץ הגדול, הסיכויים הם נמוכים מדי, כדי להאמין מציאותית כי החיים המורכבים יכולים היו לצאת מתוך כימיקלים שאינם חיים על ידי כוחות טבעיים או אקראיים, הם מצביעים על כמה הצלחות קטנות, לפתרון חלק קטן מהבעיות המעורבות בניסויי מעבדה שונים.

במובן זה הם דומים לפרעה הקדום של מצרים, שהשתמש בעובדה שהקוסמים שלו הצליחו לשחזר את שתי המכות המקראיות הראשונות בקנה מידה קטן, כדי “להוכיח” שהמכות היו רק תרגילי קסמים (חומש שמות פרק ז: פסוקים כב, כג).

האם זה מקובל על מאמיני התנ”ך להשתמש בזמן המשוער מ”המפץ הגדול” כחלק מטיעון בעד קיומו של יוצר על טבעי?

המדען סטיבן מאייר השתמש בזמן המשוער מ”המפץ הגדול” כדי לחשב את הסיכויים להפקת תא המֻרְכָּב  בצורה מִינִימָלִי על ידי מקרה. “תיאוריית המפץ הגדול” מניחה כיום שהיקום נוצר לפני יותר מ -13.8 מיליארד שנה. נשאלת השאלה, האם מקובל שיהודי שמאמין בתנ”ך יעשה שימוש בנתונים מתוך “תיאוריית המפץ הגדול”, שכן כאשר אנו סופרים משנות אדם, עד היום אנו מגיעים למספר קטן מ -6000 שנה? אני מתמודד עם בעיה זו במספר מאמרים, שניתן למצוא בדף הבית של האתר